Szülési tens

Komplex fájdalomcsillapító eljárás a természetes, aktív szüléshez. Tudd, hogyan vezénylik le a szülést a hormonjaid, használd a Tens-készüléket a fájdalomcsillapításra és bízz magadban a mandala segítségével!

Milyen hormonok játszanak szerepet a szülés alatt?

Ahhoz, hogy szülésed élménnyé váljon, tudnod kell, hogy a fájások miért vannak, hogyan dolgozik a szervezeted - nem ellened, hanem értetek. Ha ezt tudod, akkor a nehezebb pillanatokon is jobban sikerül átlendülnöd.


Neked és magzatodnak/újszülöttednek vele született képessége van megindítani a vajúdást, vajúdni, megszülni, szoptatni és egymáshoz mélyen kapcsolódni. A hormonok kisebb-nagyobb áramlása teszi ezt jól szervezetté és szépen összehangolttá. Nagyon fontos, hogy te és segítőd megértse, hogyan lehet együtt dolgozni ezekkel és elkerülni ezeknek a velünk született képességeknek a lerombolását, így eljutva a megfelelő szüléshez, kapcsolathoz és tápláláshoz. Nem kell megtanítani neked, hogyan kell szülni, mégis lenyűgöző a nők és az újszülöttek csodálatos képességeiről tanulni.

A szülő nő és segítőik lépéseket tudnak tenni ezeknek a hatásoknak az elősegítésére vagy megakadályozására, fontos tehát megérteni a jó döntéshez hogyan működnek és milyen hatással vannak. A hormonok összjátéka annyira harmonikus, akár egy keringő pontos és kiszámított lépései.

Hormonkeringő

A jelentősebb hormonális rendszerből 4 aktív a vajúdás és a szülés alatt. Ezek: az oxitocin – a szerelemhormon, az endorfinok – öröm és transzcendencia hormonja, adrenalin és noradrenalin – izgalom hormonja, és a prolaktin – anyasági hormon. Ezek a rendszerek közösek az összes emlősben és mélyen a középső agyban keletkeznek.

Ahhoz, hogy a szülés optimálisan haladjon, ez a része az agynak elsőbbséget kell, hogy élvezzen az agykérgen, azaz racionális agyon keresztül. Ezt a folyamatot segíthetjük nyugodt légkörrel, elvonultsággal, pl enyhe fényviszonyokkal, kevés beszélgetéssel és azzal, ha nem várunk el racionális gondolkodást a vajúdó nőtől. Ilyen körülmények között egy nő ösztönösen választja meg a mozdulatait, a hangokat, a légzést és a pozíciókat ahhoz, hogy a baba a legkönnyebben megszülethessen. Ez a nő genetikai és hormonális modellje.

 

Oxitocin

 

A legismertebb szülési hormon valószínűleg az oxitocin, azaz szerelemhormon, amely a szexuális aktivitás alatt választódik ki, férfi és női orgazmuskor, szüléskor és szoptatáskor. Az oxitocin idézi elő a szeretet és önzetlenség érzését, ahogy Michel Odent mondja: „Bármilyen nézőpontból szemléljük a szeretetet, az oxitocin együtt jár vele.”

Az oxitocin a hipothalamusban keletkezik, mélyen az agyunkban és a hátsó agyalapi mirigyben van eltárolódva, ahonnan impulzusokban távozik. Nagyon fontos hormon a reprodukcióban és az ún. ejekciós reflex által van közvetítve: a spermium ejekciós reflex a férfi orgazmuskor (és az ennek megfelelő ejekciós reflex női orgazmuskor), a magzati ejekciós reflex (a kifejezést Odent alkotta a zavartalan szülés végén jelentkező erős méhösszehúzódásokra, melyekkel a baba gyorsan és könnyen tud megszületni), a szülés utáni méhlepény-ejekciós reflex és a tejkilövellés vagy leadó reflex szoptatáskor.

Ahogy elérjük a csúcsértéket ezekben a szituációkban, az oxitocin nagy mennyiségben kiválasztódik, amely azzal jár, hogy fokozódik a tápanyagok felszívódása, csökkenti a stresszt és megőrzi az energiát azzal, hogy álmossá tesz.

Az oxitocinra reagáló idegvégződések száma fokozatosan nő a terhesség alatt és élesen szülés alatt. Az oxitocin okozza a ritmikus méhösszehúzódásokat vajúdás alatt és a csúcsok elérésekor a nyújtó receptorokat stimulálja a hüvely alsó részén a baba leereszkedésével egy időben. Segít elvékonyítani és kitágítani a méhnyakat, lefelé mozgatni a babát és kitolni a szülőcsatornából. A baba által a méhnyakra és a medencefenék izomzatára gyakorolt nyomás serkenti az oxitocint és az összehúzódásokat.

A magas szint folytatódik a szülés után is és a méhlepény megszületésekor hág tetőfokára, hatására kiürül a méhlepény és csökken a vérzés annak helyén, azután fokozatosan alábbhagy.

A baba is termel növekvő mennyiségű oxitocint a szülés alatt, így pár perccel a szülés utánig mindketten, anya és baba is mámorító hormon-koktélban fürdik. Ekkor a folyamatos oxitocin-termelést az anya testére rakott babával (bőr-bőr kapcsolat) és a baba szemébe nézéssel lehet növelni (szem-szem kapcsolat).

Szoptatáskor az oxitocin közvetíti a tejleadási reflexet és szakaszosan szabadul fel a baba szopásakor. A szoptatási idő alatt az oxitocin az anyát nyugodtnak és jól tápláltan tartja. Az oxitocin szakértő és kutató professzor Kerstin Uvnas Moberg szerint „... egy nagyon hatékony stresszoldó rendszer, amely megelőz sok betegség kialakulását a későbbiekben.” Tanulmányaiban azok az anyák, akik több, mint hét hetet szoptattak, nyugodtabbak voltak a baba hat hónapos korában, mint azok az anyák, akik nem szoptattak.

A reprodukción kívül az oxitocin más szeretetteli és önzetlen helyzetben is kiválasztódik, pl ha megosztjuk az ételünket. Kutatók összefüggésbe hozták az oxitocin-rendszer hibás működését a skizofréniával, az autizmussal, az érrendszeri betegségekkel és a drog-függőséggel és felvetették, hogy az oxitocint használhatnák az antidepresszáns hatás eléréséhez a gyógyszerekben.

 

Béta-endorfin

 

A természetben előforduló ópiát, azaz béta-endorfin tulajdonságai hasonlóak a petidinhez, morfiumhoz és heroinhoz, és kimutatták, hogy az agy ugyanazon receptorain fejti ki hatását. Mint az oxitocin, a béta-endorfin is az agyalapi mirigyben választódik ki és magas szinten van jelen szex, terhesség, szülés és szoptatás alatt.

A béta-endorfin is stresszhormon, amely fájdalom és kényszer alatt szabadul fel fájdalomcsillapítóként és, mint más stresszhormon, ez is elnyomja az immunrendszert. Ez a hatás fontos lehet abban az esetben, amikor a terhes anya immunrendszere ellenszegül magzatának idegen genetikai örökítőanyagával.

Mint a függőséget okozó ópiátoknál, a béta-endorfin is előidéz olyan érzéseket, mint öröm, eufória és függőség, vagy partnerrel kölcsönös függőséget. A béta-endorfin szint magas a terhesség alatt és megemelkedik a vajúdás alatt (a kortikotrofinnal – másik stresszhormonnal együtt) olyan szintre, amit férfi atléták futópadon elért maximális teljesítménnyel tudnak produkálni. Gyógyszermentes vajúdás alatt ez tovább emelkedik folyamatosan és meredeken a baba megszületéséig. (Kutatások rávilágítottak, hogy az endorfin-szint élesen lecsökken epidurális vagy ópiátos fájdalomcsökkentéskor.) A magas szintű endorfin megváltozott tudatállapotot okozhat szülés alatt, ami segít együttfolyni az eseményekkel, mégha az hosszú és kihívó is. A szülés alatti nehéz munka ellenére is a magas endorfin-szint képes téged éberré, figyelmessé tenni, sőt, eufórikus állapotba hozni a szülés után, hogy elkezdhesd megismerkedést és a gondoskodást a babáddal.

A béta-endorfinnak bonyolult és nem teljesen tisztázott kapcsolata van más hormonális rendszerekkel. Vajúdás alatt magas szintje gátolja az oxitocin felszabadulását. Így érthető, hogy amikor a fájdalom vagy a stressz szintje nagyon magas a méhösszehúzódások lelassulnak, így „... adagolása összhangban van mind a fiziológiai, mind a pszichológiai stresszel”.

A béta-endorfin a prolaktin felszabadulását is megkönnyíti vajúdás alatt. A prolaktin készíti elő az anya mellét a szoptatásra és valószínűleg fontos szerepe van abban, hogy a baba tüdejét és hő-szabályozó rendszerét előkészítse a méhen kívüli életre.

A béta-endorfin a szoptatásnál is fontos szerepet tölt be. 20 perc alatt csúcsszintre jut az anyában, jelen van az anyatejben és egy kölcsönös kellemes függőséget idéz elő az anya és a baba közti kapcsolatban.

Harcolj vagy menekülj”-hormonok

 

Az adrenalin és a noradrenalin hormonok „harcolj vagy menekülj”-hormonokként is ismertek vagy közös néven katekolaminok (CAs). A vese fölötti mellékveséből választódik ki válaszul a stresszre, úgy, mint félelem, szorongás, éhség vagy hideg, valamint izgalom, amikor ezek aktiválják a szimpatikus idegrendszert harcra vagy menekülésre.

A vajúdás első szakaszában a magas CA szint gátolja az oxitocin termelést, így lelassítja vagy leállítja a vajúdást. A CA lelassítja a véráramlást a méh és a méhlepény felé, így a babához is. Ez ösztönös viselkedés a vadonban szülő emlősöknél, ahol a veszély jelenléte aktiválni tudja ezt a „harcolj vagy menekülj” hormont leállítva a vajúdást és elterelve a vért a nagy izomcsoportokba addig, amíg az anya biztonságos helyre nem menekül. Az embereknél a magas CAs összefüggésben van a hosszabb vajúdással és a káros magzati szívfrekvencia-mintákkal (magzati stressz-jelzés).

Zavartalan szülés esetén a szülés utolsó pillanataiban ez a hormon más módon működik: egy hirtelen megnövekedett CA-szint – különösen a noradrenalin – aktiválja a magzati ejekciós reflexet. Az anya egy hirtelen energia-többletet érez, függőlegesbe helyezkedik és éber lesz, kiszárad a szája, felületes légzése lesz, esetleg késztetést érez megszorítani valamit. Félelemnek, dühnek vagy izgalmának adhat hangot amíg a CA-többlet néhány nagyon erős összehúzódást hoz létre a baba gyors és könnyű megszületéséhez.

Néhány szülés-segítő nagyon jól ki tudja használni ezt a reflexet, ha a vajúdó nőnek nehézségei vannak a vajúdás második szakaszában. Például, egy antropológus, aki egy bennszülött kanadai törzzsel dolgozott, feljegyezte, hogy ha egy nőnek nehézségei voltak szüléskor, a falu fiataljai összegyűltek segíteni. Hirtelen és váratlanul kiáltozni kezdtek a közelében és ez a sokk kiváltotta a magzati ejekciós reflexet a gyors szüléshez.

Szülés után az anya CA-szintje meredeken csökken. A kellemes atmoszféra fontos, az új anya nagyon érzékeny a hőmérsékletre és ha jelentősen lehűl a hideg miatti stressz magasan tartja a CA-szintjét, gátolva a természetes oxitocin termelését, így növelve a szülés utáni vérzés kockázatát.

A noradrenalin az eksztatikus hormon-koktél részeként ugyancsak érintett az ösztönös anyai viselkedésben. Azok a kísérleti egerek, amelyektől elvették a noradrenalint, nem törődtek utódaikkal az ellés után egészen addig, amíg a noradrenalint vissza nem fecskendezték beléjük.

A születés a babának is izgalmas és stresszes esemény, amely a magas CA-szintjén tükröződik. Ez segíti a babát megvédeni a szülés alatt a hypoxia (oxigénhiány) hatásaitól és az azt követő savtúltengéstól. Szüléskor a magas CA-szint biztosítja, hogy a baba tágra nyílt szemű és élénk az anyával történő első kapcsolatkor. A baba CA-szintje ugyancsak meredeken esik le a zavartalan szülés után az anyával történt megnyugtató kapcsolattól.

 

Prolaktin

 

Anyai hormonként ismert, a prolaktin a fő hormon az anyatej szintézisében (előállításában) és a szoptatásnál. Szintje növekszik a terhesség alatt, habár a tejtermelés hormonálisan van gátolva, amíg a méhlepény el nem távozik. Szintje csökken a vajúdás alatt, de a szülés vége felé meredeken megnő és csúcsértéket ér el a baba megszületésekor.

A prolaktin a megalkuvás vagy átadás hormonja – a főemlősök csoportjában a domináns hímnek van a legalacsonyabb prolaktin szintje – és kismértékben nyugtalanságot idéz elő. Szoptatáskor ezek a hatások éberré teszik az anyát és segítik abban, hogy a baba igényeit előtérbe helyezze.

A prolaktin társul a gondoskodáshoz az apától éppúgy, mint anyától, kiérdemelve ezzel az „apasági hormon” címet is. Az újdonsült apák magasabb prolaktin-szintjükkel fogékonyabbak csecsemőik sírására. Állatkísérletek rámutattak, hogy a prolaktin szintje nő a csecsemők hordozásától.

A baba is termel prolaktint a terhesség alatt és nagy mennyiségben van jelen a magzatvízben, mely a petezsákból és az anya méhnyálkahártyájából választódik ki. Egy kutató szerint, „... bízonyítható, hogy a prolaktin fontos szerepet játszik az újszülött neuroendokrin (az idegrendszer és a hormonális rendszer együttes elnevezése) rendszerének fejlődésében és érésében.

(forrás: http://www.bellybelly.com.au/birth/ecstatic-birth-natures-hormonal-blueprint-for-labor#.UY-TScp1BAr)



Hogyan tudod ezeknek a hormonoknak a megfelelő szinten tartását előidézni:

- légy nyugodt, kényelmes helyzetben, feszültségmentesen

- legyél jól-informált és felkészült

- legyél bizalommal és meggyőződéssel a tested és magad irányába

- legyél bizalommal és meggyőződéssel a segítőid és a szülési körülmények irányába

- legyél nyugodt, békés és személyes környezetben, óvakodj a konfliktusoktól

- legyél azokkal az emberekkel, akik bátorítóak, jól-informáltak, pozitív-szavakat és egyéb segítséget tudnak adni

- kerüld el a zavaró tényezőket, úgymint kéretlen emberek, zaj vagy kényelmetlen eljárások

- kerüld a tolakodó, fájdalmas, ártalmas eljárásokat

- tartózkodj függőleges helyzetben kihasználva a gravitációt ahhoz, hogy a baba a méhnyakra nehezedjen, majd megszületése után a szövetek medencefenékre nehezedéséhez

- ingereld a mellbimbót vagy a csiklót szülés előtt és lehetőleg minél hamarabb a szülés után szoptasd meg a babád

- késleltesd vagy teljesen zárd ki az epidurális és ópium-származékos fájdalomcsillapítást



Az alacsony oxitocin-szint az alábbi problémákat okozza:

- az összehúzódások lassulása, leállása, a vajúdás elhúzódása

- túlzott vérzés a méhlepény helyén a szülés után

 

Az alacsony endorfin-szint az alábbi problémákat okozhatja szülés alatt:

- a szülést rendkívül fájdalmassá teszi, amit nehéz tolerálni

 

A túl sok adrenalin az alábbi problémákat okozhatja:

- szorongást vált ki a még meg nem született gyermekben

- az összehúzódások lassulhatnak, leállhatnak vagy rendszertelenné válhatnak, a vajúdás elhúzódhat

- pánikérzés és növekvő fájdalom alakul ki az anyában

 

A szülést levezetők beavatkozással válaszolnak a fenti problémákra megoldásul.



Miért ne borítsd fel gyógyszerekkel a szülés természetes folyamatát?

A tapasztalatok azt mutatják, hogy az oxitocint a szülészeteken nem csak akkor alkalmazzák, ha a magzat vagy az anya élete veszélyben van, sokkal gyakoribb, hogy az indok "fájásgyengeség". Varga Katalin, pszichológus, az ELTE docense a témát kutatva rengeteg tudományos publikációt gyűjtött össze és ezekből az derül ki, hogy a kívülről adagolt oxitocin megzavarja és felborítja a természetes folyamatot. Paradox módon pedig rendkívül fájdalmassá és kifejezetten öröm nélkülivé teszi a szülést. Pedig a szülés nem csak szenvedés lehet, hanem a fájdalom ellenére eksztatikusan örömteli is - feltéve, ha működni hagyjuk saját belső oxitocin termelésünket.

- Szülés alatt az oxitocin termelődésének legfőbb természetes ingere, hogy a magzat feje a méhszájra és a hüvelyre nyomást gyakorol, ilyenkor az anyai agyban természetes módon elkezd termelődni az oxitocin - kezdi Varga Katalin - Egy része az agyban marad, másik része pedig kikerül a testbe, és így kifejtheti méhösszehúzó hatását. A szülés előrehaladtával egyre inkább termelődik ez a hormon. A szintetikus, a véráramba infúzióban vagy injekcióban adagolt oxitocin, az úgynevezett vér-agy gát miatt lényegében nem tud átjutni az agyba. Ez azért nagyon lényeges, mert állatkísérletekből tudjuk, hogy csak az agyba fecskendezett oxitocin eredményez kedvező anyai viselkedést. Különbség az is, hogy vajúdás alatt az oxitocin termelődése természetes körülmények között pulzáló. A kívülről adagolva viszont folyamatosan, egyenletes ütemben áramlik a testbe, pillanatnyi szünetet sem hagyva a fellélegzésre. Ilyenkor válhat a szülés kőkeménnyé.

- Az oxitocin termelődésének szempontjából külön is érdemes megemlíteni a gerincközeli érzéstelenítést, azaz az EDA-t, ami érzéketlenséget ígér az alsó testrészen. Csakhogy ez az anyag az oxitocin ellenszere, ami azt jelenti, hogy "kiüti" a szülés pozitív érzelmi megélését biztosító hormonokat, ami a szülést eksztatikus élménnyé varázsolná. Tudni kell, hogy a világra érkező, valójában sokszor meglehetősen csúnyácska, magzatmázas, síró újszülött önmagában nem feltétlenül pozitív inger, még az anyának sem. Az áthangolást az oxitocin-rendszer végzi, örömtelivé teszi az újszülöttel való találkozást. Olyasmi ez, mint egy nyomógomb, amelynek hatására a gondoskodó anyai viselkedés aktiválódik. Persze az ember akkor is el tudja látni anyai feladatait, ha ez nincs, csak éppen nagyobb erőfeszítésébe kerül majd. Sokkal megterhelőbbnek érzi majd például, hogy fel kell kelnie éjszaka is a síró újszülötthöz. A születéskor jellemző saját oxitocin-szint a babára is hatással van, megfelelő mértéke a biztonság élményét adja a kicsinek, távolabbi hatásait tekintve befolyásolja az idegrendszer egyensúlyát, a félelemérzet- és a stressz-kezelés módját, hatással van arra, hogy mennyire érzi majd a társas helyzeteket örömtelinek.
Ezért a szülés előtt állóknak azzal kellene készülniük a vajúdásra, hogy megtapasztalják, mi az, ami őket megnyugtatja, ellazítja, elcsendesíti, mi az, amivel örömet tudnak szerezni önmaguknak. Az oxitocin termelődésének elindulását számtalan dolog előidézheti, ilyen lehet a meditáció, a jóga, a masszázs, az aromák, a zene, az ölelés. A vajúdás alatt pedig azzal segíthetünk, ha a szülés nagyon finoman hangolt rendszerébe minél kevésbé, csak igazán indokolt esetben avatkozunk bele, és gondoskodunk a kezdeti élmények örömteliségéről.

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 2
Heti: 1
Havi: 45
Össz.: 8 069

Látogatottság növelés
Oldal: HORMONOK
Szülési tens - © 2008 - 2024 - szulesitens.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »