Szülési tens

Komplex fájdalomcsillapító eljárás a természetes, aktív szüléshez. Tudd, hogyan vezénylik le a szülést a hormonjaid, használd a Tens-készüléket a fájdalomcsillapításra és bízz magadban a mandala segítségével!

Gyakorlati tanácsok a vajúdás idejére

 

Ha valaki első szülése előtt áll, valószínűleg megfogalmazódik benne az a természetes kérdés, hogy mégis mire számítson. De mégha többedszörre is szül, felteheti a kérdést, hiszen nincs két ugyanolyan szülés. Manapság már egyre több információt lehet találni az interneten a szülésre való felkészüléshez, de még ezeknek is nagy része csekély gyakorlati útmutatót tartalmaz, inkább csak a száraz, orvosi megközelítésű tényeket tartalmazza. Sokszor a szülésfelkészítőkkel sincs előrébb a kismama. Szült nők tanácsai pedig – ha jól sikerült a szülés – pont azért nem túl világosak, mert az utólagos visszaemlékezést erősen befolyásolják a szülésnél jelen levő hormonok ("a fájdalmakat azonnal elfelejted, ha meglátod a babád"), vagy éppenséggel a rosszul sikerült szülés miatti keserűség beszél a nőkből, amiktől pedig óvakodjon a szülésre készülő kismama.

 

A fájdalom mértéke meghatározó a szülésnél (az erre való felkészülés jórészt nem tudati szinten döntődik el). Vannak nők, akiknek nincs szüksége semmire vagy senkire és úgy is képes minden nehézség nélkül szülni. Vannak, akiknek meg sem fordul a fejében, hogy gyógyszeres fájdalomcsillapító nélkül szüljenek. És vannak, akik szeretnének természetes módon szülni, legkevésbé befolyásolva a természet rendszerét, de nem adatik meg nekik a tökéletesen zavartalan szülés, mert vagy a kórházi légkör vagy önnön saját félelmeik - akár a fájdalomtól - nem a megfelelő irányba terelik a szülés menetét, és esetleg anyagi hátterük sincs hosszú hónapokig segítő szakembert fizetni. Az alábbi tanácsok segítséget nyújthatnak:

 

- légy tisztában mindazzal, ami a szülés folyamatában részt vesz, tudd, hogy mi miért történik - tudd, hogy a természet hogyan készítette fel a nőt a szülésre, hogy miért történnek adott dolgok a szülés alatt, hogy miért alakul ki a fájdalom – kérlek olvasd el a „hormonok” oldalt.

 

- hagyd, hogy a tested ösztönösen válaszoljon erre – a légzéssel. A légzés az egyik legfontosabb eszköz a szülés alatt. A legtöbb szülésfelkészítésen azt javasolják, hogy lélegezzünk lassan, akárha relaxálnánk - mély levegő a hasba, majd kilégzés lassan, azaz 5 másodperc belégzés, 6 másodperc kilégzés - ezt lehet alkalmazni addig, amíg a fájdalom elviselhető mértékű és nem kezd pánikolni a kismama. Kilégzéskor képzeld el, hogy a levegő a méheden keresztül áramlik ki belőled és koncentrálj fenékizmaid ellazítására - ez nagyon fontos, hiszen aki már találkozott proctológiai vizsgálattal, tudja, hogy a szorongás legkézzelfoghatóbb jele az, hogy összeszorítjuk a fenekünket. Ne zárd el pszichésen az utat a magzatod elől! Tehát koncentrálj a feneked lazítására! Ha a méhösszehúzódások túl erősek, akkor a "szív,szív,kifúúúúj" (két rövid egy hosszú) légzés segít átlendülni a holtponton, ahonnan vissza lehet térni a hosszú, mély hasi légzésre. Mindezt gyakorolni kell még a szülés előtt, sokszor, hogy még a legnehezebb részeknél is rutinos legyél.

 

- keresd meg azt a testhelyzetet, ami neked legkedvezőbb. A szülés nem hátonfekve természetes, hanem a gravitációval együttműködve. Úgy tűnhet, hogy ezzel még jobban rásegítünk a medencecsont fájdalmaira, de ez egyrészt jobban segít a nyomástól kialakuló oxitocin termelésének, ami végeredményben csökkenteni fogja a fájdalmakat, másrészt a baba súlya sokkal gyorsabban megnyitja a méhszájat, csökkentve ezzel a szülés idejét. Maradj tehát függőleges helyzetben, legjobb a térdelő pozíció: nem annyira megterhelő viselni saját súlyodat (egy erős lábremegés mellett), ugyanakkor rádőlhetsz az ágyra, párodra, székre, ezzel nyerve energiát későbbre. Ha már végképp elviselhetetlen egy helyben maradni, sétálj, de mivel ez eléggé ki tud fárasztani hosszú órákon át, amint tudsz, térj vissza a térdelésbe vagy pihentetőbb helyzetbe. Lehet ülve is vajúdni, ezeket kevésbé erős fájások esetén lehet kivitelezni.

(http://www.childbirthconnection.org/pdfs/comfort-in-labor-simkin.pdf)

 

- ha van rá lehetőséged, vigyél magaddal szülési partnert vagy dúlát. Utóbbiak honlapjait felkeresve hatásos önbizalomerősítést kaphatsz. Szülési partnered tud segíteni ritmusban maradni a légzéssel, egy pohár vízzel vagy bátorító szavakkal, masszírozással (lásd fájdalom oldal akupunktúra részénél), esetleg a szülésznővel, orvossal konzultálni a szülési terv (lásd a „szülés méltósággal” oldalnál) egyes pontjait illetően.

A partner némileg felkészülhet, ha tudja, az alábbiak természetes megnyilvánulások:

http://www.babanet.hu/terhesseg/harmadik-trimeszter/10-meglepo-dolog-amivel-a-szuloszoban-talalkozhatsz/

 

- néha nehéznek tűnhet a légzésre figyelni a megváltozott tudat mellett - gondolataid elkalandoznak és sokszor nem a megfelelő helyen járnak, hanem utat engednek a fájdalom érzésének. Ilyenkor koncentrálj egy tárgyra vagy skandálj egy mondatot: "minden rendben, minden rendben...." Esetleg hallgass (relaxációs) zenét. A szülési mandala rendkívül jól tud segíteni koncentrálni:

 

- tudatosságodra - "A fájdalom neked dolgozik."

- légzésre - "Koncentrálj a légzésre: szív, szív, kifúúúj..."

- testhelyzetre és a másállapotra - "Légy térdelő cédrus az orkánban!"

- tested ellazítására - "Nyiss utat a babádnak: lazítsd el az izmaid!"

- önbizalmadra - "Nő vagy, erős vagy, Anya vagy!"

- a születendő babádra - "Életed legnagyobb ajándékáért küzdesz!"

 

Ezek az erősítő mondatok nagyon jól mantrázhatók (ismételgethetők) a megváltozott tudatállapot mellett is, színei és motívumai összhangban vannak a tartalommal.

A mandala 12cm x 12cm-es könnyű, kicsi, világoszöld vagy világossárga párnán kapható, a párna gyűrhető a kezek lefoglalására a vajúdás alatt. Kézzel készített.

A mandalát a szuleselmeny@yahoo.com címen lehet megrendelni.

Ára: 1200 Ft / 4eu

 

 

 

- fájdalomcsillapítás TENS-készülékkel

 

A gyógyszeres fájdalomcsillapítóknak káros mellékhatásaik vannak, kinek nagyobb, kinek kisebb mértékben, főként a babára, sokszor von maga után műszeres befejezést és nem utolsó sorban befolyásolhatja az anyát a szülési élmény megélésében.

A nem-gyógyszeres fájdalomcsillapítási módszerek ajánlottak, de néha nem bizonyulnak elegendőnek (jó példa erre a „hormonok” menüpont alatt említett adrenalin, mint akár szülés-leállító hormon, ha az anya fél vagy nem érzi magát biztonságban vagy nincs meg a kellő önbizalma), illetve szakmai segítség kell hozzá (pl. hipnózis) vagy speciális felszerelés a kórház részéről (pl kád a vízben szüléshez).

A TENS-készüléknél nem kell számolni mellékhatásokkal, nem kell semmilyen más felszerelés és hatásosan csillapítják a szülési fájdalmakat. Még a nehéz, fájdalmas szülések esetében is rendkívül jól használhatók a fentebb említett gyakorlati tanácsokkal együtt.

A „szülési tervek” oldalnál Tens-készüléket használó kismamák szülésélményeiről olvashatsz.

 

 

A TENS-készülékről:

A TENS egy mozaikszó, a transcutaneous electrical nerve stimulation kifejezés rövidítése. Használata során két élettani hatás történik egyszerre a vajúdás alatt. Egyrészt serkenti a testet saját természetes fájdalomcsillapítójának, az endorfinnak a termelésére: ha az idegrostokat alacsony frekvenciájú hullámmal -2-8 Hz- ingereljük, akkor a perifériás idegpályákon aminosavak szabadulnak fel, például endogén opiátok, azaz endorfin. Másrészt a "kapuzárási-elmélettel", mely szerint a TENS-készülék tapintásélményként ingerli az idegszálakat, melyeknek elsődleges bejutása van az agyba, limitálva minden más fájdalomingert. Ez azt jelenti, hogy a méh által a gerincvelőbe küldött fájdalomjeleket leállítja egy vegyi idegsejt-gátló szer, bezárva az agy virtuális kapuját.

 

 

 

A szülési TENS készüléket Nagy-Britanniában fejlesztették ki a '90-es években és a mai napig fejlesztik. Legújabb és legjobban felszerelt készülékük az Elle TENS.

 

Az Elle TENS készülék bemutatása:

Az Elle digitális TENS készülék a legújabb Optimax technológiát használja. Könnyű használni, nagyfokú fájdalomcsillapítást biztosít a szülés alatt és után. Minden beállítás előre be van állítva, így kezelése egyszerű.

Az Optimax Technológia a legnehezebb pillanatokon is átsegít, a kitolási szakaszban, amikor extra erősségű impulzusok kellenek vagy bármikor, amikor szükség van rá.

 

  • Előprogramozás a könnyű használatért

  • Kettős (alsó és felső deréktáji), külön-külön irányítható fájdalomcsillapítás

  • Folyamatos magas fokú fájdalomcsillapítás a méhösszehúzódásoknál

  • Optimax technológiával extra erősségű impulzusok a kitoláskor

  • Szülés utáni fájdalomcsillapítás

  • Nyakba és övre akasztható a mobilitásért, nagy LCD kijelzős

 

BÉRLÉS: Az Elle TENS készüléket a szuleselmeny@yahoo.com címen lehet megrendelni Budapesten, Dublinban. Bérelhető 6 hétre minden tartozékával, extra méretű elektródákkal.

A bérlés ára: 8000 FT / 30 eu

 

 

 

 

- A készüléket a legelső rendszeres szülési fájdalmakkor kell elkezdeni használni, mivel 0.5 – 1 óra szükséges a test kellő endorfin-szintjének megtermeléséhez (így tehát nem elég a kórházba érkezéskor, amikor már jelentős fájdalmak lehetnek).

 

- A bőrfelülethez tapadó elektródapárnákat a megfelelő helyre kell felhelyezni a maximálisan elérhető fájdalomcsillapítás érdekében. Tanácsos megkérni erre valakit, például a partnerünket. Leválasztjuk az elektródapárnákat a műanyag fedőlapról, majd ügyelve, hogy a kábel ne kerüljön alá, felhelyezzük az első két elektródát a melltartó és a köldökvonal közé (4-5cm-re a köldökvonal fölé), hátulra, a gerinctől 4 cm-re jobbra és balra (CH1-jel jelöljük és a készülék baloldali kimenetéhez csatlakoztatjuk). Ezután a másik két párnát felhelyezzük 4-5 cm-re a köldökvonal alá, ugyancsak 4-4 cm-re a gerinctől jobb és baloldalra (CH2, a készülék jobb oldali kimenetéhez csatolva).

 

- A köldök vonalától felülre (CH1) és alulra (CH2) eső elektródapárnákat egymástól függetlenül lehet fokozatosan állítani a CH1 és CH2 gombokkal. A gomb minden egyes lenyomására egy félhold alak fogja jelezni milyen erősségű pulzálást használunk. Egy-egy félhold nagyjából 7%-os többlet-erősséget jelez (a maximális 100%-os teljesítmény 15 részre van osztva).

 

- Fájások közötti sorozatos mód (BURST) 1: Az első fokozat, amivel a fájdalomcsillapítást meg kell kezdeni. Apró bizsergő érzés, ami ciklusosan be- és kikapcsolva pulzál. Ez a fokozat segíti elő a nagyon fontos természetes fájdalomcsillapító hormonok (endorfin, enkefalin) termelődését.

 

- Fájások alatti folyamatos mód (BOOST) 1: Méhösszehúzódáskor a készülék jobb felső részén található 'boost' gombot kell lenyomni. Az Elle TENS készülék automatikusan átvált a 'BOOST 1' módra, hogy extra erős hullámokat biztosítson a fájdalom leküzdéséhez. Ez egy folyamatosan pulzáló érzés.

 

- Amikor az összehúzódások elmúlnak nagyon fontos a 'BOOST'-módból kilépni a gomb újra megnyomásával. Ekkor a készülék visszatér az eredeti 'BURST'-módba.

 

- A vajúdás későbbi szakaszában, amikor az összehúzódások (fájások) erősebbek és sűrűbbek, nyomjuk meg a 'MODE'-gombot. Ebben a módban a fájások közötti (BURST 2) és a fájások alatti (BOOST 2) lehetőségeket továbbra is a már leírt módon tudjuk változtatni (a 'burst' és 'boost' feliratok után egy kis körben láthatjuk melyik módban vagyunk.

 

- Az OPTI-MAX (OM) gomb: használata extra lehetőséget ad azzal, hogy növelni vagy csökkenteni tudjuk a pulzusok erősségét (a hullámok szélességének változtatásával), a kitolási szakaszban rendkívül hasznos. Öt fokozat van öt pöttyel jelölve, a készülék alapbeállítása a hármas fokozaton van, félúton a legerősebb és a leggyengébb beállítás között.

 

Egyéb hasznos tanácsok:

- amennyiben több órán keresztül használjuk, győződjünk meg róla, hogy az elektródapárnák nem száradtak ki, amennyiben igen, kapcsoljuk ki a készüléket és néhány csepp vízzel nedvesítsük be.

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 2
Heti: 4
Havi: 48
Össz.: 8 072

Látogatottság növelés
Oldal: GYAKORLATI TANÁCSOK TENS KÉSZÜLÉKKEL
Szülési tens - © 2008 - 2024 - szulesitens.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »